• Database vol kerkelijke documenten
  • Geloofsverdieping
  • Volledig in het Nederlands
  • Beheerd door vrijwilligers

Zoeken in kerkelijke documenten en berichten

x

Congregatie voor de Geloofsleer

Bescherming en bevordering van de geloofs- en zedenleer in de gehele Katholieke Kerk.

De Congregatie was de door Paus Paulus III in 1542 opgerichte "Congregatio Romanae et Universalis Inquisitionis", door Paus Pius X gewijzigd in "Sanctum Officium" (Heilig Officie), en door Paus Paulus VI in 1965 in "Congregatie voor de Geloofsleer".


Laatste wijziging: 20 juli 2017

Paus Johannes Paulus II, Apostolische Constitutie H. Paus Johannes Paulus II - Apostolische Constitutie
Pastor Bonus
Over de hervorming van de Romeinse Curie
(28 juni 1988)

Pro-Prefect: Msgr. Luis Francisco Ladaria Ferrer, S.J. (vanaf 02-07-2017)
Gerhard Ludwig Kard. Müller (Van 02-07-2012 tot 02-07-2017)
William Joseph Kardinaal Levada (van 13-05-2005 tot 02-07-2012) (tevens lid van Pauselijke Raad ter bevordering van de Eenheid van de Christenen, Congregatie voor de Evangelisatie van de Volkeren)
Secretaris: Msgr. Giacomo Morandi (vanaf 18-07-2017)
Aartsbisschop Msgr. Luis Francisco Ladaria Ferrer, S.J. (van 09-07-2008 tot 02-07-2017)
Aartsbisschop Msgr. Angelo Amato, sdb (tot 09-07-2008)
Ondersecretaris Aartsbisschop Mgsr. Joseph Augustine Di Noia O.P. (t.m. 15-06-2009 wegens benoeming tot secretaris Congregatie voor de Goddelijke Eredienst en de Discipline van de Sacramenten)
Promotor iustitia: Robert W. Oliver (Wijz.: 03-01-2013)
Msgr. Charles J. Scicluna (tot nov. 2012)
   
Leden (o.a.): Msgr. Raffaello Martinelli (tot 01-07-2009)
  Pater Antonio Manna, ssp
  Pater Giancarlo Parenti, sdb
  Aartbisschop Msgr. Salvatore Fisichella (president van Pauselijke Raad ter Bevordering van de Nieuwe Evangelisatie)
  Msgr. Damiano Marzotto Caotorta
  Jean-Pierre Kardinaal Ricard (Wijz.: 06-05-2006)
  Antonio Cañizares Kardinaal Llovera (Wijz.: 06-05-2005)
  Ivan Kardinaal Dias
  Msgr. Gerhard Ludwig Müller, Bisschop van Regensburg (wijz.: 20-12-2007)
  Kurt Kardinaal Koch, president van Pauselijke Raad voor het Gezin (wijz.: 16-10-2010)
  Peter Kodwo Appiah Kardinaal Turkson, president van Pauselijke Raad voor het Gezin (wijz.: 16-10-2010)
  Marc Kardinaal Ouellet P.S.S., prefect van Congregatie voor de Clerus (wijz.: 16-10-2010)
  Angelo Kardinaal Amato S.D.B., prefect van Congregatie voor de Zalig- en Heiligverklaringen (wijz.: 16-10-2010)
  Msgr. Francesco Coccopalmerio, president Pauselijke Raad voor de Interpretatie van Wetsteksten (Wijz.: 23-12-2010)
  Msgr. Charles J. Scicluna (Wijz.: 01-12-2012)
  Staatssecretaris Pietro Kard. Parolin (Wijz.: 28-05-2014)
  Aartsbisschop Stanislaw Gadecki van Poznan, Polen (Wijz.: 28-05-2014)
  Msgr. Rudolf Voderholzer van Regensburg, Duitsland (Wijz.: 28-05-2014)
   
Consultoren (o.a.) Fr. Wojciech Giertych O.P. (Theoloog van het Pauselijk Huis) (Wijz.: 28-01-2006)
  Fr. Adriano Garuti O.F.M., professor in de ecclesiologie aan de Pauselijke Lateraanse Universiteit (wijz. 17-12-2007)
  Fr. Aimable Musoni S.D.B., professor aan de Pauselijke Salesiaanse Universiteit, Rome (Wijz.: 20-12-2007)
  Nicola Bux
  P. Bruno Allessio Espositio O.P., Decaan van de Faculteit voor Kerkelijk Recht van de Thomas van Aquino Universiteit te Rome
  Msgr. Guido Pozzo, Aalmoezenier van de Paus (wijz. 30-04-2013)
  P. José Granados, D.C.J.M., Vice-president van het Instituut "Johannes Paulus II" voor de studie van huwelijk en gezin in Rome (wijz. 30-04-2013)
  Pater Pietro Bovati S.J. (wijz. 31-01-2015)
   
Lid Doctrinaire Sectie Fr. Patrick Burke (Wijz.: 17-05-2005)
   
Werkzaam (o.a.) Mw. Marie Hendrikx (Wijz.: 18-05-2005)
   
Experts Prof. dr. Paul van Geest, Tilburg University (wijz. 30-04-2013)

De Internationale Theologische Commissie is gelieerd aan deze Congregatie.

Paus Franciscus heeft de Bijzondere Pauselijke Commissie ter bescherming van Minderjarigen toevoegd aan deze Congregatie Vgl. Paus Franciscus, Toespraak, Tot de deelnemers aan de Algemene Vergadering van de Congregatie van de Geloofsleer - Sala Clementina, Recht van het volk Gods om de geloofsinhoud integraal te ontvangen (31 jan 2014), 6

Paus Franciscus heeft de Commissie voor de behandeling van 'delicta graviora' toegevoegd aan deze Congregatie. Vgl. Raad voor de Openbare Aangelegenheden - Staatssecretariaat, Rescriptum ex audientia Ss.mi - Oprichting van een raad van Kardinalen binnen de Congregatie van de Geloofsleer voor de behandeling van de 'delicta graviora' (3 nov 2014)

Door het Motu Proprio Paus Benedictus XVI - Motu Proprio
Ecclesiae Unitatem
Betreffende de Pauselijke Commissie Ecclesia Dei
(2 juli 2009)
van 02-07-2009 is de Pauselijke Commissie 'Ecclesia Dei' onderdeel van deze Congregatie.

In het kader van het Jaar van het Geloof werd de Commissie van Voorbereiding voor het Jaar van het Geloof opgericht door deze Congregatie.

Tekten



Zie ook:

Referenties naar dit dossier

RK Documenten wordt mogelijk gemaakt door donaties van gebruikers.
© 1999 - 2017, Stg. InterKerk, Schiedam